Neratov

Neratov v Orlických horách ( RK ), 31.prosince 2003

Novoroční bohoslužba v kostele Panny Marie pod širým nebem

Neratov je známým poutním místem od 60. let 17. století. Barokní neratovský kostel Panny Marie Nanebevzaté byl vystavěn v letech 1723 - 33 pravděpodobně podle plánů G.B. Alliprandiho. Zajímavá je především jeho severo- jižní orientace, díky které v poledne na Boží hod vánoční dopadají sluneční paprsky přímo na svatostánek.

10. května 1945 kostel po zásahu střelou z pancéřové pěsti Rudé armády vyhořel. Požár zničil střechy, dřevěné schodiště obou věží a roztavil hodinový stroj i zvon. Interiér byl uchráněn silnými cihlovými klenbami. I přes snahu místních obyvatel o opravu střechy vlastními silami se v roce 1957 propadly klenby. V roce 1973 byl vydán demoliční výměr, ale prostředky na demolici byly naštěstí vyčerpány na převoz památkově chráněného rokokového schodiště na zámek Skalka u Dobrušky.

V roce 1990 byl kostel zapsán do Státního seznamu památek. Sdružení Neratov se od roku 1991 snaží o obnovení zdejšího poutního místa a o záchranu kostela. V roce 1991 byly vyklizeny sutiny zevnitř kostela a konala se zde první pouť. Od té doby se vytváří nová neratovská tradice- mše svaté pod širým nebem. Koná se zde nejen hlavní neratovská pouť s doprovodným programem na svátek Nanebevzetí Panny Marie, ale i noční mše na Boží hod vánoční, Nový rok či obřady Bílé soboty.

/ Přejato ze stránek Sdružení Neratov. /