Pohřeb JPS

Litoměřice DDKT - Řím, 8. dubna 2005 - 10.00hod

Rozloučení s papežem během televizního přenosu

Před zahájením smutečního obřadu vyneslo krátce po 10 hodiny 12 mužů v černém prostou dřevěnou rakev s papežovými ostatky z chrámu před provizorní oltář vztyčený na schodišti před bazilikou svatého Petra.

Listy knihy evangelií položené na víku rakve symbolicky vlály v poryvech silného větru. Mši, kterou za účasti 164 kardinálů vedl kardinál Joseph Ratzinger, předcházela v bazilice uzavřená ceremonie za účasti pouze nejvyšších církevních hodnostářů. Ti vložili do rakve váčky se zlatými a stříbrnými pamětními mincemi a medailemi a také papežův krátký životopis zaznamenaný v latině na svitku papíru. Na to byla papežova tvář zahalena bílým hedvábným závojem a rakev zaklopena.

Ostatky papeže Jana Pavla II. byly po bohoslužbě před bazilikou sv. Petra již bez účasti veřejnosti uloženy v kryptě vatikánské baziliky svatého Petra. Zaklopení rakve mramorovým náhrobkem uzavřelo několikahodinový pohřební obřad.

Několik tisíc poutníků provázelo odnášení rakve skandováním "Santo, subito santo!" (Ať je hned svatý!), jako požadavek, aby Jan Pavel II. byl okamžitě prohlášen za svatého.

PŘÍLOHY:

1) Promluva kardinála Ratzingera při pohřbu Jana Pavla II.

2) Závěť Svatého otce

3) Fotogalerie ze života papeže