Vlak JP II.

Hradec Králové, 25. září 2011

Vlak Jana Pavla II.

Jedná se o moderní elektrickou příměstskou jednotku pro 187 cestujících, včetně míst pro imobilní spoluobčany. Jednotka byla vyrobena v roce 2007 firmou Newag a.s. pro polského dopravce PKP Przewozy Regionalne.

Žlutá souprava je jedním z nejmodernějších vlaků současných polských železnic. Dosahuje maximální rychlosti 110 km v hodině a je vybaven moderní informační technologií. Uvnitř je rozhlasové a televizní studio, součástí vybavení je i 14 LCD monitorů nebo přehrávače DVD a CD. Dveře a pohled na trať pak snímá dvacet kamer. V květnu byl vlak vysvěcen papežem Benediktem XVI.

Během své cesty plní speciálně upravený vlak funkci pojízdné expozice putovní výstavy „Osobnosti naší doby – Jan Pavel II.“. Vlak nese jméno apoštolského papežského hesla Jana Pavla II. „Totus Tuus“ (Celý Tvůj). Zastávky vlaku nejsou zvoleny náhodně, papež Jan Pavel II. tato místa za svého života skutečně navštívil.

Výstavu organizuje Česká biskupská konference, České dráhy jsou oficiálním dopravcem.

Vlak přijede z Maďarska do Starého Města u Uherského Hradiště (21. – 22. 9.) a po dvoudenní zastávce v Olomouci (23. – 24. 9.) bude pokračovat do Hradce Králové, kde bude veřejnosti přístupný dne 25. září od 9.00 do 17.00 hodin. Odtud vlak pojede dále do Prahy a Staré Boleslavi.